"והמשכילים יזהירו כזוהר הרקיע"

על קברו של אבי כתובה מילה אחת. פעם שאלתי אותו איך זה שאני לא יודעת שום דבר על סבא שלי, הוא ענה לי בקצרה "הנה לך דבר על סבא שלך, הוא היה החבר הכי טוב של הרב קוק". אמא שלי סיפרה לי בזמנו שלאבא שלי יש תעודת מאסטר במחשבת ישראל וחינוך שהוא מעולם לא טרח לקחת. הוא היה טיפוס מיוחד, אבא שלי. כבר בכיתה אלף, בירושלים, במקום לפנות שמאלה, לבית הספר, פנה ימינה והלך אחרי רועה צאן ערבי. שם הוא חפר שני קברים בחול וקבר בהם את שני ספריו, כיסה וכתב: "כאן קבור ספר חשבון וכאן קבור ספר עברית". מאז לא טרח לחזור לבית הספר. כשמנהל בית הספר פגש את סבי ושאל בדאגה לשלומו של אבי שנעדר מבית הספר מזה שלושה חודשים, שלח הסבא למחרת את אחותו הגדולה של אבי והיא גילתה את מעלליו. ירון לונדון אמר פעם ברדיו שהדמות שהשפיעה עליו הכי הרבה בחיים הייתה אבי, עמנואל שחראי, מחנך. על ההיעדרות הממושכת מבית הספר הוא לא נענש, לפחות לא סיפר על כך. הוא היה בן זקונים שגדל בירושלים בבית חרדי.  סבי תפס אותו מעשן סיגריה ביום שבת וגם על כך לא נענש. במקום להעניש, אמר לו סבי עמנואל: "תהיה אפיקורס אבל אל תהיה בור, כי אפיקורס, על מנת להוכיח את טענתיו, צריך ללמוד וללמוד, ואילו הבור נשאר תמיד בור ועם הארץ". 

ההשכלה פשטה ולבשה צורות רבות עם הזמן. לפני מספר שנים התקשרה אלי בתי הרביעית ואמרה לי "אמא, התקבלתי לגוגל". אמרתי מיד "ואווו" גדול. שאלה אותי: "את יודעת בכלל מה זה גוגל?" אמרתי מיד, "לא, אבל אני יודעת שצריך להגיד ואוו". ההשכלה שלה איפשרה לה להיכנס אל היכל הקודש של אדון גוגל, וחס וחלילה, אני לא נגד השכלה גבוהה. בת מספר שלוש שלי, צנועה ועדינה, למדה להיות אדריכלית ושפר עליה מזלה. היא בנתה מספר בתים בכפרנו היפה ובית יפה נוסף לבתי הגוגלסטית שבאה לארץ לביקורים ארוכים מהעולם הרחב.

אני למדתי לימודים מועילים אך לא פורמליים. אם הייתה לי תעודה רשמית הייתי מרוויחה הרבה יותר כסף משני הגרוש וחצי שהרווחתי. 

אני מקדישה חשיבות גדולה לחינוך מאז שאני הצטרפתי אל בני ברוך. זכור לי סרט שראיתי כשהייתי ממש קטנה שנקרא "היה שלום מיסטר ציפס", שם סופר על השפעתו הדרמטית של מורה זקן שיצא לגימלאות על תלמידיו אשר סיפרו בהתרגשות כמה השפיע עליהם. הדמעות שזלגו אז מעיניי חוזרות לזלוג בכל פעם מחדש. היום אני לומדת אצל מורה יקר המלמד שיעורי קבלה בשעות לא שגרתיות, מהשעה שלוש ועד חמש לפנות בוקר. ההשכלה שהוא מעניק פורצת מעל כל גבולי ההשכלה ולו אקדיש את המשפט "והמשכילים יזהירו כזוהר הרקיע". כן ירבו וכן יהי רצון, אמן ואמן.

סגור לתגובות.