עורך דין פינוי בינוי

התחדשות עירונית מתחלקת לשניים: פרויקטי תמ"א 38 שנועדו לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה או לחלופין תמ"א 38 תיקון ב שמאפשרת הריסת הבניין הקיים ובנייתו מחדש ופרויקטים של פינוי בינוי אשר תלויים בועדת התכנון הארצית ובשינוי תוכניות תב"ע אך מאפשרת בנייה מחדש של בניינים שלמים. לא כל הפרויקטים שווים ובאזור המרכז קבלנים יסכימו לקבל 3 דירות על כל דירה שנהרסת אך בפריפריה הם כבר ידרשו 3.5 ועד 4.5 כדי לפצות את עצמם על עלויות הפרויקט הגבוהות.

פינוי בינוי הוא תהליך ארוך ומורכב ולכן רצוף מכשולים וקשיים. התהליך מתחיל לרוב מהדיירים – בין אם התארגנות דיירים ובחירת נציגות אשר מאתרת יזם לקידום הפרויקט ובין אם יזם מאתר מתחם המיועד לפינוי בינוי ופונה לדיירים בבקשה להחתים אותם. למרות ההבטחה העתידית לקבלת דירה חדשה ושווה יותר, חלק גדול מההתנגדויות מגיע דווקא מהדיירים הסרבנים. הדיירים הללו מתחלקים בגדול לשתי קבוצות – הקשישים שאינם מעוניינים בכל הטרחה והתזוזות ולא יוכלו ממילא להנות מהירושה או מאיכות החיים עוד מספר שנים ומעדיפים פשוט למות בדירה שלהם כמו שהיא והקבוצה השנייה היא צעירים שבטוחים שהם חכמים יותר מהיזמים ושיוכלו להרוויח יותר בעתיד אם יסרבו כרגע.

עורך דין טוב להתחדשות עירונית עם ניסיון יידע להתמודד עם דיירים סרבנים ולהסביר להם מדוע הם זכו בפיס ויבטיח להם גם את הערבויות והתנאים המגיעים להם לאורך כל התהליך מבלי לשלם אגורה. הוא גם יידע לארגן את ה80% מהדיירים לתביעה ייצוגית בדרישה לפיצוי הולם מה20% הסרבנים במידה ויש כאלו. ברגע שיש תביעה כזו מרבית הסרבנים מתקפלים די מהר במידה ויש ערבויות ובטחונות ויזם רציני.

עורך דין טוב לפינוי בינוי ידע גם להתמודד עם קשיים מול הרשויות ותוכניות לא מספקות עבור הדיירים ולעיתים גם להשיג את התנאים המרביים מול היזם שבפעמים רבות נמצאים במפרטי הדירות שלעיתים קל לקבלן לשדרג ושווים המון כסף לדיירים עצמם.  חשוב מאוד לבחור עורך דין שבדקתם עליו והתרשמתם ממנו משום שמדובר במערכת יחסים ארוכת טווח. תחשבו שתצטרכו לעבוד עם עורך דין זה והמשרד שלו במשך העשר שנים הקרובות. איפה תהיו עוד עשר שנים? אילו קשיים יצוצו בדרך? האם אתם מרגישים בנוח לתלות את איכות העתיד שלכם באדם זה?

סגור לתגובות.