"היפרד נא מעלי"

בבראשית י"ג, 9, רועי אברהם ורועי לוט עומדים להיפרד, מריבות מתמשכות על השימוש המשותף במים ובמרעה, גרמו לאברהם איש החסד, להציע להיפרד איש לדרכו, לפרק את השותפות. פתרון  שהוצע, רק לאחר שמוצו כל דרכי הפשרה וההידברות. שלא כאברהם, בעולם המערבי מקרי הגירושין, עלו ללמעלה מ50%, בני משפחה מנתקים קשר עם הורים ואחים בדרך כלל בגלל כסף, מאבקי ירושה ואגו. מדוע בוחרים בני זוג ומשפחות להיפרד?

תעשיית החפצים הלא נחוצים, מעודדת אותנו לכך. מעוניינים שנשכור שתי דירות, שני מקררים, שנשלם פעמיים ארנונה, מים וחשמל, שננהל משקי בית כפולים. זה טוב לתעשיית הכסף, לבורסה, שאינה מועילה לאיש ואינה מובילה אותנו לשום מקום. מעודדים אותנו לקנות בגדים ולזרוק כעבור שנה אפילו שהבגדים לא נלבשו. בתעשיית האופנה, תמיד ממציאים בד חדש, טקסטורה חדשה ומותג חדש ובלבד שנקנה. כך גם בתעשיית המזון, קיים גיוון תעשייתי לא נחוץ ולא בריא, של מוצרים שנועדו לפתות אותנו לקנות ולאכול עד בלי די.

בין אחים יש מריבות על חלוקת הכסף של ההורים ותמיד נמצא משפחות, בהם אח לא מדבר עם אחיו, על טענות קיפוח בירושה. בזמנים קדומים, גבר ואישה נשואים, היו יחידה אחת, בטוב וברע, למרות המריבות והשנאה הייתה להם מחויבות האחד כלפי השנייה, ולהפך. בעבר, גברים ונשים לא נהגו לחשוב על עצמם. הם לא חשבו שהגבר או האישה שלהם, חוסמים אותם, או לא משמחים אותם או לא מובילים אותם למעלה. כל זה היה נחשב לשטויות והמטרה בעבר הייתה פשוטה, לגדל את דור ההמשך בחיבור. לשם כך העבודה הייתה חשובה ולא משנה היה סוג העבודה, כדי לקבוע את טיב האד.! כל עבודה הייתה מכבדת את בעליה. אנשים לא התביישו לעבוד, כדי לפרנס את משפחתם.

כיום, אנשים ישקלו היכן יעבדו ולא יעבדו בעבודות מסוימות כי עבודה היא סמל סטטוס, מפמפמים לנו אינטרסנטים למיניהם. אם אדם רוצה להיות מאושר, הוא צריך להדביק את עצמו לכלל האנושות וגם להוריו, לאחיו ולבן הזוג שלו, לתא המשפחתי שלו, ולחבריו, להיות מחובר לכולם וכולם יהיו מחוברים בו. כדי להגיע לשלווה ולשלמות, אנו צריכים לשכנע את עצמנו שטובת הציבור הוא אחדות ואין בעולם כוח שיעצור את החיבור, רק אם נבקש.

סגור לתגובות.