מה זה מערכת נתוני אשראי?

בעולם המרבי משתמשים כבר שנים רבות במערכת נתוני אשראי, מערכת זו משמשת מדינות גדולות ומפתחות כמו גרמניה ארה"ב קנדה ועוד. בישראל הייתה קיימת מערכת אך מסוג שונה, כאשר נאספו בנק ישראל אסף נתונים שליליים בעיקר של לקוחות ובמידת הצורך או הביקוש של חברות האשראי או הבנקים שלח את הדוח. אך משנת 2019 נכנס לתוקף חוק "נתוני אשראי" אשר מרכז את הפעולות הפיננסיות שלכם אל מול הבנקים וחברות האשראי, ובעזרת מערכת נתוני האשראי הוא מדרג את הפעולות.

מאיפה נשאב המידע?

המידע שמתרכז אל בנק ישראל מגיע משלל גופים פיננסים, גופים כמו מסגרות אשראי חיצוניות, הלוואות שלקחתם, תיקי הוצאה לפועל העומדים נגדכם או כונס נכסים. נתונים אלו נאסף על ידי בנק ישראל. אך יחד כל אלו לא יאספו עליכם נתונים כגון תשלומי ארנונה, עמידה בחשבונות החשמל.

חברות שותפות

בנק ישראל נתן רישיונות ל3 חברות אשראי בישראל אשר יוכלו לשכלל את הנתונים, להציג אותם ולשלוח אותם אל הבנקים. חברות אלו הן: "דן אנד ברדסטריט", "BDI" וקו מנחה. חברות אלו אמונות על הפקת דוח אשראי עבור הלקוחות, ייעוץ פיננסי וניתוח הנתונים אותם מעביר בנק ישראל.

מטרות המערכת

להקמת מערעת נתוני אשראי יש 4 מטרות מוגדרות אשר מנחות אותו ואת חברות נתוני האשראי.

1.צמצום הפליה במתן אשראי ופערים כלכליים

מערכת נתוני אשראי לא תעסוק במשכורות שלכם אלא בעמידה שלכם אל מול הבנקים והכלים הפיננסים שהם מעמידים ברשותכם. לכן אם המשכורת הנטו שלכם היא לא מהגבוהות בשוק אבל אתם עדיין מחזירים את ההלוואות שלקחת בזמן ועומדים מסגרת האשראי שקיבלתם, דברים אלו ייזקפו לזכותכם במערכת הנתונים.

2. יצירת בסיס מידע לא מזוהה

יחד עם הנתונים שנאספו סביב הפעולות שלכם לא יתאספו נתונים אישים כמו נכסים או תשלומי חשמל, אבל במידה והנכס שלכם משועבד בכפוף להלוואה הוא כן יהיה כלול בדוח.

3.הרחבת נגישות לאשראי

למשפחות ופריטים בודדים מסגרת אשראי יכולה להבדיל בין חודש "טוב" לבין חודש "קשה", לכן מה שמערכת נתוני האשראי מנסה לעשות היא לייצר נגישות טובה יותר ורחבה יותר עבור האזרחים.

4.הגברת התחרות

מערכת נתוני האשראי כיום מספקת גם את הנתונים החיובים שלכם, כך כאשר תגיעו אל הבנק או אל כל מערכת חוץ בנקאית אחרת תוכלו לקבל את הדירוג שלכם ואיתו לקבל הלוואות ומסגרות אשראית מתאימות לדירוג

סגור לתגובות.