איך לבחור כסא גלגלים?

הדרך היעילה ביותר לבחור כיסא גלגלים ידני מבוססת על שקלול מדויק של כלל הצרכים של המשתמש. כיום מגוון האפשרויות האו כמעט אינסופי וניתן למצוא שילובים שונים בכסאות רבים ולכן רצוי לא להתחיל בכסא עצמו אלא באדם המשתמש בו ולהבין מהם הצרכים הנוכחיים והעתידיים שלה או שלו. ברירת המחדל היא ארבע קטגוריות מרכזים של כסאות גלגלים ידניים, כלומר שאינם מונעים על ידי סוללה או מנוע חשמלי אחר. ארבעת הסוגים הם: סטנדרטי, נייד במיוחד, קל משקל וכסא רחב מאוד לעודף משקל. בכל קטגוריה ישנם צבעים, מידות ותכונות ספציפיות שונות.

להזדקן בכבוד

כפי שניתן לראות למשקל המשתמש קיים משקל רב בבחירת כסא גלגלים: כסא גלגלים קל משקל הוא אידיאלי עבור אנשים קטנים יותר אשר עלולים להתקשות לתמרן כסא גלגלים רגיל בעצמם. כסאות קלים איכותיים יכול לרדת עד למשקל של כ35 ק"ג. לעומת זאת, לאנשים גדולים יותר כדאי לבחור כסא רחב מימדים בעל מושב רחב במיוחד ויכולת נשיאה גבוהה של עד כ700 ק"ג. מן הסתם אנשים כאלו בכסאות כאלו יתקשו להתנייד לבד, אך סביר להניח שעם עודף משקל הם נעזרים כבר כיום באדם אחר כדי להתנייד.  

אחד האתגרים באובדן יכולת הניוד העצמי הוא העומס שנופל על פלג הגוף העליון ובעיקר על הכתפיים. בעת השימוש בכסא גלגלים חשוב מאוד להבין את היכולת של המשתמש לתמרן לבדו. למי שאין כוח או יכולת עצמית לנייד את עצמו ניתן לשקול שימוש בכסא נייד במיוחד. מדובר בכסאות עם גלגלים אחוריים קטנים המקלים על ניוד הכסא באמצעות אדם אחר במקומות צרים, כמו למשל דירה או משרד צפוף. בנוסף, כסאות אלו הם קלים באופן משמעותי מכסאות גלגלים רגילים.

ישנם קשישים שמעדיפים כסאות גלגלים עם מאפיינים מיוחדים כמו כסא אלומיניום קל משקל עם כבלים או בלמי יד שהופכים אותם לבטוחים יותר בשטח עם מהמורות. ישנם קשישים שמעדיפים שימוש בעור או לחלופין בחומרים סינטטיים במושב, ישנם כסאות מרופדים במיוחד ועוד. לסיכום – רישמו לפנים את אופן השימוש הנוכחי והעתידי של המשתמש ואת ההעדפות שלה או שלו ואז השוו את הכסאות המתאימים לאותם שיקולים.

סגור לתגובות.