איך מתנהג מקובל?

יש סיפור על מקובל שלימד בעיירה קרה בפולין והדתיים פחדו ממנו, אז הם שברו לו את הזכוכית של חדר הלימוד. אחת הנשים של הדתיים שאלה את אותו מקובל מה הוא הולך לעשות? אז הוא אמר לה, אני אגיד כמה מילים והזכוכית תחזור להיות כמו שהייתה קודם. האישה מאוד פחדה, אבל המקובל אמר בסוד לחברו, שבעצם הוא יגיד כמה מילים לזגג שיתקן את החלון…

קצה העולם

מעט מאוד ידוע לנו על מקובלים אמיתיים, אולי בעצם גם קשה לנו לדעת מיהו מקובל אמיתי. מה שאני יודע שהסכימו עליו זה שהאר"י היה מקובל, בעל הסולם היה מקובל ולפי מה ששמעתי גם הבן שלו ברוך היה מקובל.

מה זה אומר בכלל להיות מקובל? להיות בקי בחכמת הקבלה? מה זו חכמת הקבלה? אז לפי הגישה שאני שמעתי, מקובל מתנהג במימד הזה, בעולם הזה, בספרה הזאת כמו כל בן אדם אחר. זאת אומרת שהוא צריך לאכול, לשתות, ללכת לרופא. אבל חוץ מזה יש לו עוד סוג של אישיות, עוד סוג של הוויה, בצורה שבה הוא חווה, ובן אדם שלא היה באותו מצב לא יכול להזדהות עם אותו המצב. מהבחינה שאנחנו רואים בעולם הזה, מקובל אמור להתנהג כאדם מאוד רציונלי, רגיל, עם זאת, הוא עדיין צריך לעבוד על עצמו בצורה כזו שהוא באמת יאהב את כל העולם. כמו שכתוב, ואהבת לרעך כמוך, הוא רוצה להרגיש את זה ממש, גם במישור הזה, של העולם הגשמי. אז הוא באמת מנסה להיות לבבי ואוהב, אם זאת לא קל להבחין בזה.

אז בעצם, מבחנתינו, לשאול איך מתנהג מקובל? זה כמו שחבורה של חירשים, או חבורה של עוורים יגידו מה הצליל שהוא מי או פה או סול, או שעיוור ישאל מה זאת אומרת השמש זורחת, עם זאת, לפי הקבלה, כל אדם אמור להגיע, לדרגה הכי הכי הכי גבוהה, שהיא השתוות הצורה  עם תכונת תכונת ההשפעה והאהבה.

סגור לתגובות.