הפער בין הביקוש לעבודה לבין היצע המשרות

נראה כי ככל שאנו מתקדמים אל תוך מציאות הקורונה כך הפער בין דורשי העבודה החדשים לאלו שחזרו לעבוד רק הולך ומתעצם. שיעור האבטלה המשתולל גורם למיתון, פוגע בבנקים, במרכזי המסחר וסביר להניח כי נראה חלק גדול מההשלכות שלו לקראת סוף השנה. בין אם אנו נעים כרגע על אדי התקופה הקודמת או על תקוות לחזרה כלשהי לשגרה בהקדם, נראה כי המציאות עומדת להיות פחות נעימה אחרי החורף. ראינו בקיץ עלייה בעבודת בני נוער שהתגייסו לסייע למשפחות ולהורים שלהם בפרנסת הבית ואכן ניתן למצוא לא מעט משרות נוער, כמו גם משרות בתעשיות ההיי טק ואפילו התיירות אם מחפשים. אך עדיין המצב הכללי הוא מצב בעייתי במיוחד עבור עצמאים קטנים, צעירים לאחר צבא או תואר או קשישים. בפריפריה ניתן לראות מצד אחד עליה בהיצע משרות בחיפה או בבאר שבע ומצד שני רחובות סגורים והפגנות של אנשים שאיבדו את פרנסתם.
מצוקה משמעותית קיימת בקרב צעירים שנאלצו לחזור לגור עם הוריהם או שסיימו את התואר ואינם מצליחים למצוא עבודה. נראה כי מדובר במספר שנתונים אבודים שיתקשו להשתלב בשוק העבודה וייתכן שגם חלק גדול מהסטודנטים הנוכחים יחליטו להפסיק את הלימודים שלהם. מה שיביא לפגיעה בתעשיית הלימודים על רבדיה השונים.
נראה כי גם המצב בהיי טק אינו פשוט, עובדים מוכנים להתפשר על שכר ועל הטבות. הרבה מאוד משפחות ועובדים חוזרים מרילוקשיין. עובדים שהיו רגילים להרוויח שלושים אלף פלוס עם הטבות מוכנים להתפשר על הרבה פחות וגם לא מוצאים עבודה. יש מי שאומרים שהמצב קשה לאין ערוך לעומת המשבר של 2008, למרות שהמשבר של 2008 כמעט ולא פגע בישראל אלא בעיקר בארצות הברית. מאות דורשי עבודה על כל משרה מסכנה, אנשים שלא היית יכול לפתות אותם במשכורות מכובדות מאוד לפני מספר חודשים מוותרים על האגו ומוכנים להסתפק בחצי. אפילו אין שמחה לאיד בחלק מהמקרים אלא עצב עמוק על חייהם של אלפי אנשים ושאלה גדולה לאן ממשיכים מכאן. עם זאת לא הכל שחור וניתן לראות ניצני תקווה במספר תחומים כגון תחום הבוררות וכמו בכל משבר מי שינצל את ההזדמנויות ידע לצאת מהמצב מחוזק ומותאם טוב יותר לשוק.

סגור לתגובות.